Κυριακή, 09 Απριλίου 2023 10:59

Πάλεψε μέχρι τέλους η Νικόπολη στην πρώτη αναμέτρηση με την ΑΕ Δόξα Πύρρου

Η ΑΕ Δόξα Πύρρου επικράτησε στην Άρτα με σκορ 78-72 της Νικόπολης Πρέβεζας, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των play-off ανόδου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.
Οι “κιτρινόμαυροι” κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ και πάλεψαν μέχρι και τα τελευταία λεπτά για τη νίκη, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Η επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει στο ΔΑΚ Πρέβεζας σε ημερομηνία που θα οριστεί από τη διοργανώτρια αρχή. Σε περίπτωση που η Νικόπολη πάρει τη νίκη, τότε η πρόκριση στον τελικό των play-off θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στην Άρτα. Σε περίπτωση νίκης της ΑΕ Δόξας Πύρρου, η ομάδα της Άρτας παίρνει το “εισιτήριο” για τον τελικό.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 36-30, 55-48, 78-72
Διαιτητές: Ασημακάκη-Αναγνωστόπουλος
Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας 10(2), Τσατάλας 20(1), Βασιλείου, Δόνος 21(3), Μάνθας, Μπάλλας 17(1), Θώδης 10
Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 6, Τσεκούρας, Τσιτσώνης 3(1), Ροντογιάννης 13, Ζαλοκώστας 4, Παπαμιχαήλ, Γεωργίου, Νίκας 33(4), Δούβλης 13(1).