Σάββατο, 10 Μαρτίου 2012 23:27

Ακατάλληλο για... καρδιακούς το ματς στην Πάργα

Αγώνας με συγκλονιστικό φινάλε έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Πάργας, ανάμεσα στο Καναλάκι και τον Άτλα Πρέβεζας, με τους τυπικά γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 65-62. Χρειάζονται... οκτώ μπλοκάκια για να καταγράψουμε πόσες φορές το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε... χέρια, ανάμεσα στις δύο ομάδες, σε μία αναμέτρηση που το «κερασάκι» στην... τούρτα το κρατούσε για το τελευταίο δίλεπτο. Το σίγουρο ήταν ότι η εξέλιξη του ματς και οι προσπάθειες των παικτών των δύο αντιπάλων, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον, των θεατών.

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα βρήκαν τον Άτλα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (32-35 στο ημίχρονο) με πρωταγωνιστές τους Θωμά, Παρούση και Γάκη, αλλά το Καναλάκι ακολουθούσε σε απόσταση «αναπνοής», έχοντας... μπροστάρηδες τους Δάσκαλο και Κασκάνη, οι οποίοι χρειάστηκε να «μπαλώσουν» και το κενό του τραυματία Στύλου. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Τζομάκα βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, φτάνοντας στο 49-45.

Το Καναλάκι 2'10'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης κρατούσε στα χέρια του τη νίκη, καθώς με δύο εύστοχες βολές του Γείτονα προηγήθηκε με 61-55. Ο Άτλας όμως έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στο ματς. Με δύο καλάθια του Ευθυμίου και τρίποντο-μαχαιριά του Παρούση, οι παίκτες του Θοδωρή Ροντογιάννη βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (61-62), μόλις 37'' πριν το τέλος.

Το Καναλάκι όμως δεν είχε πει την τελευταία του... λέξη. Ο Χρήστος Γείτονας με εύστοχο σουτ τριών πόντων 21'' πριν το φινάλε, έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 64-62. Το κόψιμο του Δάσκαλου στο σουτ του Παρούση και δική του εύστοχη βολή, έπειτα από φάουλ που του έγινε, έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα : 18-20,14-15,16-10,17-17

Διαιτητές: Ζιώγας, Λεοντάρης

Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας): Πρωτόπαπας, Παππάς Φ. 5, Καούρης, Γρετσίστας, Παππάς Κ., Κασκάνης 25 (3). ,Σωτηρίου, Γείτονας 9 (1) ,Τσουμάνης, Γάκης, Δάσκαλος 23 , Πάνου 3.
ΑΤΛΑΣ (Θ. Ροντογιάννης): Παρούσης 13(1), Τέφας Β. 2, Ζήσης 15 (1) , Γάκης 5 , Μαυρομάτης, Πλέουρας, Τέφας Αχ. 2 , Σκλαβενίτης 5 (1) . Ευθυμίου 6 , Σταυρίδης, Ζιώγας 6 , Τσετσίκας 8.