Δευτέρα, 29 Απριλίου 2013 00:53

«Ισοπέδωσε» τον ΠΑΣ Γιάννινα η Νικόπολη Πρέβεζας (photo+video)

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, η Νικόπολη Πρέβεζας «ισοπέδωσε» τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 98-72, για το πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση, απέδειξαν με την απόδοσή τους, πως στο σύνολο των αγώνων της τελικής φάσης, ίσως μπορούσαν να πάρουν κάτι περισσότερο, όσον αφορά τη συγκομιδή βαθμών.

Παρ' όλα αυτά η Νικόπολη έκανε πολύ άσχημο ξεκίνημα και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε να χάνει ακόμη και με 12 πόντους διαφορά (9-21). Ο προπονητής των «κιτρινόμαυρων» έριξε στο ματς τον Γάκη και τον Μπουτόπουλο, έδωσε λεπτά συμμετοχής και στον Μπούντα, η ομάδα της Πρέβεζας βρήκε ρυθμό, «έσφιξε» την άμυνά της και το τέλος της πρώτης περιόδου τη βρήκε να προηγείται με 23-22.

Από 'κει και πέρα ο Πολίτης ανέβασε «στροφές», ο Τσιτσώνης και ο Παρούσης βρήκαν το «χέρι» τους από τη γραμμή των 6,75, ο Βασιλειάδης «τράβηξε» το σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 53-39 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Νικόπολη έπιασε ακόμη καλύτερη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να... εκτοξευθεί και το τελικό 98-72, να μαρτυρά την απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ της ομάδας από την Πρέβεζα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 53-39, 72-54, 98-72

ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) :  Παρούσης 9 (3), Δόνος 5 , Μπούντας 4, Τζώρας, Βαβέτσης Δ. 2 , Πολίτης 17  , Βασιλειάδης 25 (3) , Τσιτσώνης 18 (6) , Μπουτόπουλος 7, Σκλαβενίτης, Γάκης  9 , Βουκελάτος 2

Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αναστασίου) : Βλάχος, Ματσάγγας 11 (1) , Κρικώνης 10, Στάμος 1 ,  Κωνσταντίνου , Παπαθανασίου 2 , Τώνης 4, Μάγκος 9 (1) , Θεοχάρους 29 , Σκόρδος 6.