Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Σάββατο, 03 Μαρτίου 2012 18:56

Ο Σιδέρης έκανε τη διαφορά για τον Άρη

Ο Άρης Πρέβεζας ήταν το... αφεντικό της πόλης, στην αναμέτρηση με την ΑΕ Πρέβεζας, επικρατώντας με σκορ 3-1, στο Δημοτικό Στάδιο «Αθανασία Τσουμελέκα», για την Α' ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο μεσοεπιθετικός του Άρη Φώτης Σιδέρης, ο οποίος με δύο γκολ (το ένα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ), έβαλε τις βάσεις για να πάρει η ομάδα του, τους τρεις βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, σε φάσεις και υπεροχή, για τις δύο ομάδες. Το σκορ «άνοιξε» για τον Άρη στο 22', όταν ο Μύτικας με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Καραπιπέρης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, σε μια φαινομενικά ακίνδυνη φάση και ο Τριάντος που καιροφυλακτούσε, με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Άρη.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Άρη. Στο 65' ο Σιδέρης, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ «έγραψε» το 2-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κετίκογλου σταμάτησε τον Σκαμνέλο σε μοναδικό τετ-α-τετ. Λίγο έλειψε η Ένωση να ισοφαρίσει στο 82', αλλά την κεφαλιά του Αρβανίτη απομάκρυνε ο Καραπιπέρης με εκπληκτική επέμβαση. Στο 86' ο Μύτικας δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του γκολκίπερ της Ένωσης, ο οποίος απέκρουσε, ωστόσο στο 89' ο Σιδέρης δε λάθεψε και με αριστερό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στα αξιοσημείωτα του ματς η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πανταζή στο τελευταίο λεπτό. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σπυράκος, με βοηθούς τον Βασιλείου και την Βέκιου.

ΑΡΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ: Καραπιπέρης, Ντούσκας (88' Κατωγιάννης), Κάππας, Σπυρόπουλος, Ρίζος, Τσιόκας, Μουζάκης (60' Παππάς), Μύτικας, Σκαμνέλος, Σιδέρης, Κασαμπαλάκος (41' Νταλιάρδος).

ΑΕ ΠΡΕΒΕΖΑΣ: Κετίκογλου, Πανταζής, Νάτσης (87' Πετρόπουλος), Δαρδαμάνης, Μπέκας, Τουλκερίδης, Χήτος, Κώστας, Τριάντος (67' Καλύβας), Ζέρης (68' Βάλβης), Αρβανίτης.